To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą. |
Smutnym i niezaprzeczalnym faktem jest to, że czytamy coraz mniej książek. Wiąże się to z typową dziś tendencją do życia w pełnym biegu oraz preferowaniem rozrywek, które mniejszą czasochłonność łączą ze zmaksymalizowaną intensywnością (np. filmy czy gry komputerowe). Takie realia stwarzają jednak doskonałą okazję do wzrostu zainteresowania audiobookami.
Literatura mówiona
Książki audio (bo tak inaczej je określamy) są nagraniami odczytu danej książki przez lektora, grupę aktorów czy nawet samego autora publikacji. Często wzbogaca się je odpowiednio dobranymi efektami dźwiękowymi oraz podkładami muzycznymi. Ich specyfika pozwala na cieszenie się ulubionymi tytułami podczas jazdy autem, w drodze do szkoły/pracy czy w trakcie wykonywania domowych obowiązków. Szeroka oferta, łatwa dostępność, a przede wszystkim wygoda czynią z audiobooków idealne rozwiązanie dla wszystkich wielbicieli literatury, którym brakuje czasu na regularnie posiedzenia z książką w rękach. Z takiej formy relaksu mogą również z powodzeniem korzystać osoby z ubytkami słuchu.
Bez przeszkód
A wszystko za sprawą możliwości jakie oferują nam współczesne aparaty słuchowe. Te wszechstronne urządzenia dzięki obsłudze protokołu Bluetooth oraz wsparciu odpowiednich akcesoriów umożliwiają odbiór strumieniowych przekazów dźwiękowych z telefonów czy innych sprzętów multimedialnych. Do wspomnianych wyżej dodatków zaliczamy przede wszystkim streamery oraz niektóre typy mikrofonów.
Warto zauważyć, że w przypadku sparowania aparatu z urządzeniami opartymi na systemie iOS nie ma konieczności zakupu akcesoriów przekazujących dźwięk. Specjalna technologia gwarantuje bowiem bezpośrednią i energooszczędną transmisję dźwięku, np. z iPhone’a. Proces w dużej mierze przebiega w sposób zautomatyzowany, ale pozostawia przy tym użytkownikowi pole do konfiguracji zgodnie z jego zindywidualizowanymi preferencjami.
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że obecną rzeczywistość cechuje szeroko posunięta multimedialność. Cieszy natomiast, że nowe technologie pozwalają w pełni z niej korzystać – nawet w obliczu ubytków słuchu.