Ucho to zadziwiający organ, który przeprowadza niezwykle skomplikowane zadanie jakim jest słyszenie. Jest zdolne do rozróżnienia ponad 7000 różnych tonów, umożliwiając mózgowi zlokalizowanie źródła dźwięków.
Ucho ludzkie zbudowane jest z trzech części – ucha zewnętrznego, środkowego oraz wewnętrznego.
Ucho zewnętrzne: zbudowane jest z małżowiny usznej, której zadaniem jest zbieranie dźwięków z otoczenia oraz kanału słuchowego, który przekazuje zebrane dźwięki dalej. Ucho zewnętrzne oddzielone jest od ucha środkowego błoną bębenkową.
Ucho środkowe: jest niewielką przestrzenią w czaszce wypełnioną powietrzem. Trafiające do niej dźwięki w postaci fal akustycznych, wprawiają w drgania błonę bębenkową oraz połączone z nią trzy małe kosteczki słuchowe (czyli młoteczek, kowadełko i strzemiączko). Powoduje to wzmocnienie dźwięku i przekazanie go dalej do ucha wewnętrznego.
Ucho wewnętrzne: jest najbardziej skomplikowanym odcinkiem narządu słuchu. W jego wnętrzu znajduje się ślimak, w którym złożony system komórek rzęskowych zamienia drgania w impulsy elektryczne, które następnie przekazuje do mózgu.