Audiometria impedancyjna to najczęściej wykonywane obiektywne badanie słuchu. Umożliwia ona ocenę ucha środkowego.
Audiometria impedancyjna obejmuje trzy elementy:
tympanometrię
pomiar odruchu z mięśnia strzemiączkowego
test trąbki słuchowej.
W tympanometrii w sposób pośredni mierzy się ciśnienie w uchu środkowym. Wykorzystuje się do tego pomiar ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Dzięki tympanometrii można ocenić pośrednio funkcję trąbki słuchowej. Odruch z mięśnia strzemiączkowego umożliwia diagnostykę topograficzną uszkodzenia nerwu twarzowego, natomiast test trąbki słuchowej służy do oceny jej drożności.
Tympanometria
Tympanometria jest obiektywnym pomiarem ruchomości ucha środkowego (zgodności) i ciśnienia w układzie ucha środkowego. Funkcją tympanometrii jest zapewnienie jednego ze sposobów diagnozowania i monitorowania problemów w układzie ucha środkowego. Tympanometria jest jednym z rodzajów badań służących do rozpoznawania i diagnozowania zaburzeń, które mogą prowadzić lub już dorowadziły do utraty słuchu.
Wykonanie tympanometrii i badanie odruchu akustycznego może pomóc w podjęciu decyzji o skierowaniu do dalszego leczenia i może pomóc w odróżnieniu między różnymi patologiami:
Zapalenie ucha środkowego
Perforacja błony bębenkowej
Płyny w uchu środkowym
Guz ucha środkowego
Usztywnienie lub nieciągłość kosteczek słuchowych
Dysfunkcja przewodu Eustachiusza
Test funkcji przewodu Eustachiusza (ETF) trąbki słuchowej
Istnieje szereg nieprawidłowości w funkcjonowaniu trąbki słuchowej (ET), które można zidentyfikować za pomocą testu funkcjonowania przewodu Eustachiusza (ETF). Niektóre z najczęstszych dysfunkcji ET to niedrożność (np. nieprawidłowość anatomiczna), miejscowe zmiany na śluzówce w wyniku alergii lub zapalenia ucha środkowego, czy też patologiczna trąbka słuchowa. Dysfunkcja ET może być przejściowa, spowodowana infekcją górnych dróg oddechowych i skutkująca ujemnym ciśnieniem lub słabą funkcją mięśnia veli palatini, powszechnie obserwowaną u dzieci.
Przeciwwskazania do badania
Przed badaniem należy przeprowadzić kontrolę wzrokową w celu wykrycia oczywistych nieprawidłowości strukturalnych w budowie ucha zewnętrznego, jak również zewnętrznego kanału słuchowego. Badania nie powinny być wykonywane u pacjentów z jednym z poniższych objawów bez zgody lekarza:
Niedawna operacja ucha
Wyciek z ucha
Ostry uraz lub zakażenie zewnętrznego kanału słuchowego
Okluzja zewnętrznego kanału słuchowego
Badanie to jest odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych.